Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Na www.badaniabielsko.pl zlecisz badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnej mierze rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne jest to dla kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów oraz komunikacji miejskiej. W ich przypadku istotne są zarówno umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji zgodnie z przepisami muszą we właściwym terminie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem napisać na ten temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Reguły badań psychologicznych kierowców

Badania kierowców powinny być przeprowadzane co pięć lat. Ta reguła nie dotyczy jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który najpierw wykonuje badania charakterologiczne. Mają one formę konwersacji z kierowcą, w czasie której odpowiada on na zadania na temat zachowań w skrajnych sytuacjach. Kolejna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, postrzeganie prędkości, podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W internecie dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by wcześniej sprawdzić, jak one funkcjonują.

Nasze dane adresowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]