Więcej o silniku prądu stałego na https://bit.ly/3jcyaA1.
Mnóstwo sprzętów, których używamy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, aby działać stosuje silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, niewielkie lub olbrzymie, te urządzenia zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny człowiek zazwyczaj nie wie, z jakich modułów złożone są ani jak działają te silniki.
Silniki elektryczne na prąd stały – co trzeba wiedzieć?
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest zmiana energii elektrycznej na mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są zasługą jednej osoby. Do ich budowy, późniejszych ulepszeń i w efekcie ich dopuszczenia do ogólnego użycia w różnorodnego rodzaju maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Gaston Planté, Zénobe Gramme i Thomas Edison. Silniki elektryczne DC złożone są ze stojana, wirnika, komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne i szczotek. Współcześnie powszechnie używane są także silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są po prostu lubiane za bezszelestną pracę orazwyjątkową niezawodność.
Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych sprzętach
Powiedzieć, że silniki prądu stałego są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeśli w mieszkaniu posiadasz odtwarzacz CD albo korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych zdalnie samochodzików czy pociągów, czyli zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które prawdopodobnie damy także naszym córkom oraz synom. Silniki tego typu poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, np. produkcyjnej, wydobywczej czy budowlanej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, hulajnogi oraz segwaye. Z silników DC korzystają też hobbyści do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z obszaru mechaniki i robotyki.
Choć silniki elektryczne prądu stałego o niewielkiej mocy bez przeszkód można kupić w sklepach hobbystycznych oraz z podzespołami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania kupić można na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od szanowanych światowych producentów.
Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]