Co to jest i jak działa motoreduktor?

motoreduktory

Motoreduktory to po prostu zintegrowane połączenia przekładni z silnikiem elektrycznym. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się z nich korzysta? O tym przeczytasz w naszym wpisie.

Motoreduktor – prefabrykowany układ, który oszczędza pracę inżynierów

Motoreduktory pozwalają na skuteczne korzystanie z elektrycznych silników jako napęd w najrozmaitszych funkcjach w przemyśle. Za pośrednictwem przekładni redukującej, duża prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet kilkusetkrotnie, przy równoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie będzie 100%, w związku z tym zawsze zauważalna jest pewna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową a wejściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor często wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak hamulce albo sprzęgła. Niekwestionowanym atutem motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe zestawy, które można bez problemu dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie pasowały do wymogów danej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a nieraz miesiące, na żmudne obliczenia i testy pojedynczych układów części. Zależnie od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego lub krótkotrwałego czasu pracy, jak również do niewielkich, umiarkowanych lub dużych obciążeń.

W motoreduktorach, w których zastosowano kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilku tysięcy.

Typy oraz zastosowanie motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o różne typy silników (BLDC, DC, AC i bocznikowych), dzieli się je według typu przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Zatem wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (z przekładnią ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory płaskie oraz walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Brak chyba takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się użyć motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, produkcja żywności lub spedycja, motoreduktory wprawiają w ruch różnorodne automaty, jak wirniki, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo podnośniki. Szerokie spektrum typów użytych w nich przekładni i silników, ich rozmiarów i mocy spowodowała, że ilość potencjalnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w setkach, ale wręcz w milionach.

Nasze dane adresowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]