Historia obrączek ślubnych

Historia obrączek ślubnych

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie wejdź na https://obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne.

Dla wielu ceremonia ślubu jest wyjątkowo ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten jednoczy młodą parę po wsze czasy, a symbolem ich uczucia, zaangażowania i wierności są obrączki.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki ślubne

Pierwotnie nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, w związku z tym ich historia jest wspólna i sięga aż do Starożytności. Raptem w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego obdarowanie żony pierścionkiem stało się elementem ceremonii zaślubin. Mało osób wie jednak, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę wiele wieków później. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojenne wyprawy, aczkolwiek tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego małżonka, za którą ma walczyć i której winien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jakkolwiek w wielu krajach, jak przykładowo we Francji, w Czechach, w Egipcie albo w Szwecji, wsuwa się je na lewą dłoń, którędy podług staroświeckich przesądów biegnie legendarna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek razem, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, iż narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zobowiązanie narzeczonego.

Obrączki – kiedyś ze stali, obecnie z platyny bądź złota

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się subtelniejszą stylistyką. Przez wiele stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub mosiądz), które reprezentowały siłę miłości. Obecnie do ich wytworzenia stosuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do małżonka. Naturalnie, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu przeważnie kupowane są gładkie, uniwersalne pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których zastosowano zestawienie dwóch typów złota (np. różowego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, mają również nieraz w ofercie ich grawerowanie. Mamy więc możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu albo istotny dla młodej pary cytat.

Nasze dane adresowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]