Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Bezpieczne jazda samochodem w górach – łańcuchy śniegowe

Dowiedz się więcej o łańcuchach śniegowych w Krakowie na http://bit.ly/2PNviZH.

Łańcuchy na koła w dużej mierze poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, zwłaszcza na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest między innymi w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w pozostałych zaś są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie prawo obowiązuje na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem rodzaje łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy samochodowe klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Rozróżniamy modele wykonane z myślą o stosowaniu w autach dostawczych, ciężarowych, osobowych i terenowych, jak również w autobusach. Łańcuchy różnią się także mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi, motywem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, należy potrenować tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po odśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich eksploatacji.

Nasze dane adresowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]