Potrzebujesz wiadomości o likwidacji blizn rogówki? Dobrze trafiłeś!
Oko jest delikatnym elementem ciała i w każdej chwili może zostać uszkodzone. W rezultacie rozmaitych urazów czy zapaleń na powierzchni rogówki tworzą się blizny, które w mniejszym lub większym stopniu wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówkowe można jednak usunąć, stosując metody laserowej korekty wzroku.
Co powoduje tworzenie się blizn rogówkowych?
Rogówka jest zewnętrzną, wypukłą powłoką oka, która je chroni, a w tym samym czasie kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nietransparentna, nieunaczyniona, jak również niezwykle elastyczna i chociaż na ogół niewielkie jej otarcia leczą się same, w wielu przypadkach dochodzi do jej zbliznowacenia, m.in. w następstwie naszego niedbalstwa. Co może spowodować tworzenie się blizn na rogówce? Mogą być one zwykle skutkiem dostania się do oka ciała obcego, urazów mechanicznych np. zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia bądź wielu chorób (przykładowo półpaśca). Ale blizny rogówki mogą wykształcić się również na skutek niedbałego nakładania soczewek kontaktowych. Prócz wyraźnego pogorszenia się wzroku, o pojawieniu się blizn rogówki świadczy kilka innych objawów, jak przykładowo uczucie drapania gałki ocznej, nadmierne łzawienie czy nabrzmiewanie powiek, dlatego jeśli ich doświadczasz radzimy niezwłocznie zapisać się na konsultację z okulistą. Podczas wieloaspektowego badania ustali on pozycję, wielkość oraz głębokość blizn, jak również poinformuje o możliwości ich leczenia.
Zabieg metodą PTK – usuwanie blizn rogówki
Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą likwidacji blizn rogówki jest PTK – zabieg wykonywany w dużej liczbie klinik, specjalizujących się w laserowej korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację nie tylko blizn z peryferyjnego, ale i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera ekscymerowego wierzchniej powłoki tkanki rogówki. Przed rozpoczęciem tego praktycznie kilkuminutowego zabiegu nie trzeba stosowania pełnego znieczulenia, wystarczające jest miejscowa anestezja gałki ocznej, którą aplikuje się środkiem w kroplach bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni trzeba nie przemęczać oka, stosować się ściśle do poleceń lekarza i systematycznie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]