Więcej szczegółów o korekcji stożka rogówki.
Keratoconus, nazwany inaczej stożkiem rogówki, to przypadłość, która w dużym stopniu ogranicza normalne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a przy tym może wywoływać inne choroby oczu. Współczesne kliniki okulistyczne potrafią na szczęście zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?
Leczenie stożka rogówki – na czym polega choroba?
Rogówka to transparentny element oka, który silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i posiada dużo receptorów bólowych, lecz jest słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji przejawiającej się uwypukleniem i ścieńczeniem w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która, według niektórych hipotez, ulega działaniu wolnych rodników. Stożek rogówki powoduje astygmatyzm i krótkowzroczność, przez co chory widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie świetlne. Pacjenci uskarżają się też na pieczenie oczu, czasem występuje również widzenie podwójne. Keratoconus nieraz współistnieje z pozostałymi wadami oczu, między innymi zapaleniem spojówek. Szczęśliwie dzisiaj skuteczne leczenie stożka rogówki jest możliwe. Na początkowym etapie dolegliwość jest adiustowana z wykorzystaniem okularów lub soczewek kontaktowych, z czasem jednak potrzebne jest zgłoszenie się na zabieg w klinice okulistycznej.
Leczenie stożka rogówki – różne zabiegi
Korekcja stożka rogówki może być przeprowadzana za pośrednictwem różnych zabiegów medycznych. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie jakości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki za pomocą modelowania, czyli zabieg Topoguided. Najlepsze rezultaty dają zabiegi wykorzystujące technologię mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei umożliwia niwelowanie niezborności albo miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą też po po odpowiednim czasie zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który kompletnie zlikwiduje wadę wzroku.
Nasze dane adresowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków
Mob.: +48 537 553 553
E-mail:
[email protected]