Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Co to jest system rozliczeń SWIFT?

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe informacje dotyczące systemu bankowego SWIFT.

Mimo, iż de facto każdego dnia korzystamy z usług bankowych, masa Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście sankcji wobec Rosji jako reakcja świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Lecz system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z filarów efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

Po co nam system SWIFT?

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tego skrótu używa się po prostu do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to najpopularniejszy, jednakże nie jedyny działający współcześnie system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce korzysta się także z systemów: SEPA, Express Elixir oraz SORBNET.Na świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na obszarze danego kraju.

Jak wobec tego wyróżnia się system rozliczeń SWIFT? Działa on prawie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tysięcy, ale też giełdy, domy maklerskie i wiele innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr oraz liter). Praktykuje się także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wówczas taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych banków w Polsce

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie znaleźć taką informację. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, działających w Polsce.

– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]