Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Jeśli szukasz szalunków Kraków, koniecznie wejdź na sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie ścian budynków. Głównie stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wtedy są one konieczne do tego, aby nadać im właściwy kształt i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na okna, bramy oraz drzwi. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je zdobyć.

Szalunki z metalu, drewna bądź sklejki

Klasycznym rodzajem szalunków jest konstrukcja wykonana z desek drewnianych bądź grubych sklejek połączonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po zdemontowaniu może zostać użyta powtórnie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże pracochłonna – większa część inwestorów oraz wykonawców decyduje się więc na zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone z metalu, sklejki bądź drewna, a także łączyć w sobie 2 albo 3 materiały. Najczęściej jednakże wykorzystuje się sklejkę – głównie z takich rodzajów drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają łączniki, głowice ze stalowe lub aluminiowe, narożniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy to się opłaca?

Przedsiębiorstwa cyklicznie zajmujące się pracami murarskimi posiadają swoje szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku zespołów, które świadczą inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy zamierzają zamierzających postawić jeden obiekt. Nabycie wszelkich modułów koniecznych do złożenia szalunku byłoby zupełnie nierentowne . Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasze dane adresowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]