Jak dobrać biżuterię do wieczorowej kreacji?

Jak dobrać biżuterię do wieczorowej kreacji?

Czeka cię większe wyjście? Uroczysta gala lub przyjęcie, na które szykujesz wieczorową suknie i musisz dobrać do niej odpowiednie dodatki? Choć wydawałoby się, że biżuteria to jedynie dodatek do wieczorowej sukni, to niestety nieodpowiedni dobór kolczyków czy naszyjnika może zrujnować cały efekt! Z drugiej strony, za pomocą robiących wrażenie dodatków, można sukienkę pozbawioną wyrazu zmienić w prawdziwe cacko. Jak to zrobić?

Typ sukni wieczorowej a biżuteria

Suknie wieczorowe, niezależnie od kroju (który zawsze musi być dopasowany do typu figury), mogą być albo bogato zdobione (draperie, aplikacje, marszczenia) albo delikatne o prostym kroju. To rozróżnienie jest podstawowym wyznacznikiem tego, jaką biżuterię możemy do danej sukni dobrać. I tak:
Suknia wieczorowa o prostym kroju, skromna – w tym przypadku można pozwolić sobie na biżuterię mocno zdobioną, bogatą w formę, widoczną i przykuwającą uwagę. Suknia w tym przypadku to tło, które służy do tego, by zaprezentować naszyjnik czy kolię.
Suknia wieczorowa zdobiona – drapowania, marszczenia i aplikacje, wymuszają dopasowanie delikatnych dodatków, które jedynie uzupełniają całość podkreślając urodę i sprawiając, że całość będzie się dyskretnie mienić. Do takiej suknie nie pasują kolie, szerokie bransoletki czy całe komplety biżuterii.

Złoto czy srebro do sukni wieczorowej?

Najczęstszym błędem, który jest absolutnie zakazany jest dobieranie biżuterii z nieodpowiedniego kruszcu. Jeśli suknia ma wykończenia lub dodatki w kolorze srebrnym, złote kolczyki nie będą do niej pasować. I vice versa – złote wykończenia uniemożliwiają założenie srebra.

Jak dopasować kolor kruszcu do sukienki? Przede wszystkim kierując się zasadą doboru temperatury barw. Złoto jest kruszcem o ciepłym kolorze. Srebro – wprost przeciwnie. Rodzaj materiału, z którego wykonana będzie biżuteria dobieramy zatem do temperatury barwy sukienki. Do chłodnej zieleni, będzie bardziej pasować biżuteria srebrna. Do słonecznej żółci – złota. Niektóre kolory dobrze komponują się zarówno ze złotem jak i srebrem (granat, czerwień, biel) – w tym przypadku wybierzmy ten typ biżuterii, w której lepiej się czujemy.

Kolor sukni wieczorowej a kolor biżuterii

Jeśli decydujemy się na biżuterię zdobioną jedynie formą kruszcu, to sprawa jest prosta. Jak jednak dobrać biżuterię z kamieniami szlachetnymi? I tu w sukurs przychodzi nam zasada doboru barw. Można biżuterię dobierać komplementarnie lub na zasadzie kontrastu (barwy kontrastowe znajdziemy na kole barw). Przy barwach kontrastowych, łatwo jednak – w przypadku sukni wieczorowej – popaść w przesadę. Zwłaszcza, jeśli nie zachowamy zasady temperatury barw i do okazałej sukni dobierzemy równie mocno zdobioną biżuterię.

Przed ostateczną decyzją warto sprawdzić kilka połączeń i wybrać to, w którym będziemy się czuć najlepiej. Dobrym pomysłem, jest również sprawdzenie, co do podobnego typu sukienki jak nasz, założyły celebrytki i gwiazdy – pamiętajmy, że nad ich wizerunkiem czuwają specjaliści od stylizacji!

Źródło tekstu: https://blog.bizutik.pl/trendy/jak-dobrac-bizuterie-do-wieczorowej-kreacji/