Na flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ odnajdziesz więcej informacji o fakturze ustrukturyzowanej.
System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w październiku 2021 r., jednakże finalnie właścicielom firm na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to wymogiem dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.
Faktura ustrukturyzowana – ułatwienie dla dla działów księgowości
Faktura ustrukturyzowana to po prostu dokument elektroniczny, który ma ściśle określoną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie generalnie niewiele powie osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, ale dla stosownej aplikacji do wystawiania i rozliczania faktur dokument tego typu będzie absolutnie zrozumiały. Dzięki temu, iż faktury mają jednolitą strukturę niezależnie od tego jakich aplikacji księgowych użyją obie strony transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną odczytane jednakowo. Jest to znacząca zmiana na lepsze w szczególności dla biur rachunkowych, które do tej pory często spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur podsyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej albo pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają prawdopodobieństwo pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez pracownika biura rachunkowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię OCR.
Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na nim zyskują
Wszyscy przedsiębiorcy stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur uruchomionego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy m.in. wcześniej odbiorą zwrot VAT, są zwolnieni z obowiązku przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, bowiem mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez dekadę). Z kolei Ministerstwo Finansów dostaje instrument, który umożliwia silniejszą kontrolę systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku akcyzowego, od towarów i usług i dochodowego. Co ważne, nieodzowność stosowania KSeF nie przekreśla możliwości korzystania z komercyjnego oprogramowania do księgowania, ale musi ono zostać zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.
Flobo
Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail:
[email protected]